1.dünya savaşı ile ilgili görsel sonucu

1. Dünya Savaşı Öncesindeki Siyasi ve Ekonomik Durumu Düşünüldüğünde Osmanlı Devleti’nin Yeni Bir Savaşa Hazır Olduğu Söylenebilir Mi

Bu yazımızda, 1. Dünya Savaşı öncesindeki Siyasi ve Ekonomik Durumu Düşünüldüğünde Osmanlı Devleti’nin Yeni Bir Savaşa Hazır Olduğu Söylenebilir Mi Kısaca bu konuda bilgiler vereceğiz.

1.dünya savaşı ile ilgili görsel sonucu

Savaşın başlamış olduğu dönemde Osmanlı Devleti, içerisinde bulunduğu zor şartlar nedeniyle savaşa katılmak istememiş olsa da devlet içerisinde yönetimde söz hakkı bulunan bazı gruplar, Osmanlı Devleti’ni eski ihtişamına geri döndürebilmek için Almanya’nın yanında savaşa girilmesi gerektiğini düşünmüş ve uygulamışlardır.

Osmanlı Devleti’nin o dönem içerisinde, her anlamda diğer dünya devletlerinden çok büyük eksikleri bulunuyordu. Milliyetçilik gibi akımlar siyasi yönden Osmanlı Devleti’ni zora soktuğu gibi, coğrafi keşifler ile de Osmanlı topraklarının artık eski önemi kalmamıştı. Yani bu dönem içerisinde Osmanlı Devleti’nin böyle büyük bir savaşa sokulması, yanlış olmuş ve nitekim Osmanlı bu savaş sonunda çok büyük toprak kayıpları yaşamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.