Akdeniz Bölgesinde Yetiştirilen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Akdeniz Bölgesinde Yetiştirilen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Akdeniz bölgesinde yetiştirilen tarım ürünleri nelerdir akdeniz bölgesinde yetişen tarım ürünleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Akdeniz bölgesinde yetişen tarım ürünleri;

– Haşhaş ve Şekerpancarı: Genellikle Göller Yöresi’nde yetiştirilen tarım ürünleridir. Haşhaş ve şekerpancarı üretimi ülke ekonomisine oldukça katkı sağlamaktadır.

– Pirinç: Genellikle Hatay’da bulunan Amik Ovası’nda başta olmak üzere Kahramanmaraş dolaylarında ve silifke dolaylarında yetişmektedir.

– Pamuk: Öncelikle Çukurova olmak üzere diğer kyılarda bulunan ovalarda yetiştirilmektedir. Ülkemizin pamuk ihtiyacının %33’lük oranı bu bölgeden karşılanmaktadır.

– Turunçgiller: Kıyılarda yer alan Finike, Antalya, Alanya, Anamur, Silifke, Mersin ve Dörtyol ilçelerinde yetiştirilmektedir. Ülkemizdeki %89 oranındaki turunçgil ihtiyacı buradan karşılanmaktadır.

– Muz: Alanya ve Anamur dolaylarında yetiştirilen muz, aynı zamanda ihracat için de kullanılır.

– Tütün: Göller yöresinde ve Hatay dolaylarında yetiştirilir.

– Zeytin ve üzüm: Kıyı bölgelerde bulunan tarım alanlarının hemen hemen hepsinde yetiştirilmektedir. Fakat Akdeniz Bölgesinde en çok pamuk üretildiği için zeytin ve üzüm üretimi çok fazla yapılmamaktadır.

Akdeniz Bölgesinde Yetiştirilen Tarım Ürünleri Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

3 thoughts on “Akdeniz Bölgesinde Yetiştirilen Tarım Ürünleri Nelerdir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.