Akdeniz Bölgesinin Özellikleri Kısaca

Ülkemizin Güney bölgesinde bulunan Akdeniz Bölgesi, sahip olduğu sıcak iklim sayesinde ülkemizin nüfus açısından yoğun ve ekonomik faaliyetlerin de yüksek seviyede yürütüldüğü bir bölgesi olmuştur. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Akdeniz Bölgesinin Özellikleri Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Akdeniz Bölgesi, denize paralel şekilde dağların uzandığı bir bölgemizdir. Toros dağları gibi önemli dağ silsileleri bu bölgede bulunmaktadır. Bu dağlar, bölgenin iklim çeşidinin dağların denize bakan yamaçlarında farklı, arka tarafta kalan yamaçlarında farklı olmasına sebep olmuştur.

akdeniz ovalar ile ilgili görsel sonucu

Bölgenin dağlarının güney kısımlarında yıl boyunca yüksek sıcaklıkta seyreden Akdeniz iklimi görülmektedir. Bu iklim tipinde güneşlenme süresi çok uzun olduğundan dolayı bu bölgemiz, yoğun yapılan tarımsal faaliyetlerin yanı sıra turizm alanında da çok önemli bir gelişme kaydetmiştir. Ayrıca, burada bulunan Çukurova’da da ülkemizin tarımsal ihtiyacının çok büyük bir bölümü karşılanmaktadır.

Akdeniz iklimi, bölge ekvator çizgisine yakın olduğundan dolayı yıl boyunca sıcak bir profil seyretmektedir. Bu sebepten dolayı bu bölgede, yılın neredeyse 9 ayı boyunca tatil turizmi yapılmaktadır. Bölge, yurtdışından her yıl on binlerce turistin akınına uğramaktadır.

Bölgenin iç kısımlarında ise karasal iklime daha yakın bir iklim tipi görülmektedir. Buralarda, nüfus güney kesimlerde olduğu kadar yoğun değildir. Bunun sebebi güney kesimlerde ekonomik imkanların daha gelişmiş olmasıdır. Akdeniz Bölgesi, aynı zamanda sahip olduğu şelale, orman gibi önemli doğal güzellikler ile de ülkemizin vazgeçilmez bölgelerinden bir tanesi olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.