ankara ile ilgili görsel sonucu

Ankara’yı Tanıtan Yazı Kısa

Ankara ili, özellikle Cumhuriyet zamanında başkent olması ile Türkiye’nin en önemli şehirlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Ankara ili, İç Anadolu Bölgesi’nde yer almakta olup merkezi bir şehir olarak kabul edilir. Türkiye’de bulunan en büyük şehirler arasında ikinci sırada yer alan Ankara, hem nüfus hem de endüstriyel açıdan bu sıralamada yer almaktadır. Eski adı Angora ile M.Ö. Galatlar’a da başkentlik yapmış olduğu Ankara ili ile ilgili bilgiler arasında yer almaktadır. Bizler de sizleri bu şehir hakkında bilgilendirmek amacı ile düzenlemiş olduğumuz bu çalışmada, Ankara’yı tanıtan yazı kısa kısaca bilgi vereceğiz.

ankara ile ilgili görsel sonucu

Ankara iline ait en önemli sembol olarak bilinen Ankara kalesi Ankara’nın her yerinden görülmekte olup hem Ankara’nın hem de ülkemizin merkezinde yer almaktadır. Ankara ilinin büyüklük konusunda dünya illeri arasında 45. sırada olduğu bilinmektedir. Eski zamanlardan beri çok sayıda medeniyete ev sahibi olmuştur. Ankara ilinde İç Anadolu Bölgesi’ne hakim olan karasal iklim yaşanmaktadır. Bu sebepten dolayı yaz ayları sıcak ve kurak geçerken, kış ayları soğuk ve kar yağışlı geçmektedir.

Ankara’da yaşayan birçok insan siyaset ile ilgilenmektedir. Siyasetin yanı sıra bu bölgede yaşam süren insanların en çok uğraştığı alanlar tarım, hayvancılık ve ticaret olmaktadır. Burada yaşayan insanların en önemli özellikleri arasında sıcakkanlı, yardımsever ve misafirperver olmaları vardır. Ankara denince akla gelen isimler arasında Ankara keçisi, beyaz tavşan, bal ve üzüm gelmektedir. En önemli tarihi eserleri arasında ise Mustafa Kemal Atatürk’ün kabri olan Anıtkabir başta olmak üzere Hacı Bayram Camii ile Kocatepe Camii bulunmaktadır.

Ankara’yı Tanıtan Yazı Kısa Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

 

 

45 thoughts on “Ankara’yı Tanıtan Yazı Kısa”

    1. Bencede harika olmuş Ankara ya gideceğiz önceden bilgi edinmek amacı ile bana çok yardımcı oldu teşekkür ederim😁😁

  1. SEVGİLİ GENÇLER;
    ÖDEVİME O KADARA YARDIMCI OLDU Kİ ANLATAMAM SLAYT İÇİN KISA VE ÖZ

    PROF.DR. CANAN KARATAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.