atatürk ile ilgili görsel sonucu

Atatürk’ün Yaptığı Hizmetler Nelerdir Kısaca

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Atatürk’ün Yaptığı Hizmetler Nelerdir Kısaca bu konuda bilgiler vereceğiz.

1881 yılında Selanik’te dünyaya gelen Mustafa Kemal Atatürk, yaşı geldikten sonra kurduğu en büyük hayal asker olmak olan birisiydi. Bununla ilgili olarak genç yaşta eğitimlerine bağlamış ve kısa sürede okuduğu okulları başarı ile tamamlayarak bir an önce görevine başlamıştır.

Atatürk, ilk dönemlerde Trablusgarp, Suriye gibi ülkeden kopma durumunda olan topraklarda görev almış ve buralarda, ülkesinin içerisinde bulunduğu durumu, Arapların artık Osmanlı Devleti’nden ayrılma yönünde izledikleri politikaları görme fırsatı yakalamış ve gelecek hayatını da buna göre şekillendirmiştir.

atatürk ile ilgili görsel sonucu

Atatürk, I. Dünya Savaşı’nın ardından bozguna uğrayarak işgal edilen, yönetimine el konulan ve bütün orduları silahsızlandırılarak dağıtılan Osmanlı Devleti’nin halkını, Anadolu içerisinde en iyi şekilde organize etmeyi başarmış ve Milli Mücadele başlamasında muazzam bir rol sahibi olmuştur. Nitekim kendisini takip eden onlarca insan üstün çabalar göstererek düşmanı yurttan kovmayı da başarmıştır.

Atatürk, Milli Mücadele döneminde askerî anlamda Türk milleti için pek çok hizmette bulunmuş, savaşın pek çok cephesinde aktif olarak ön saflardan savaşı yönetmiş ve zaferde pay sahibi olmuştur.

Bununla birlikte savaşın bitmesinin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni, yaptığı anlaşmalar ile birlikte tüm dünya devletlerinin tanımasını sağlamış ve mutlak bağımsızlığımızı kazanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ardından ise ölümüne kadar geçen dönem içerisinde ülkeye başkanlık etmiş, yaptığı çeşitli inkilaplar ile birlikte ülkenin ekonomik, kültürel, sosyal anlamda çok büyük derecede gelişme kat etmesini sağlamıştır.

Atatürk’ün Yaptığı Hizmetler Nelerdir Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.