bursa ile ilgili görsel sonucu

Bursa’yı Tanıtan Yazı Kısa

Adını Bitinya Kralı I. Prusia’dan alan şehir olan ve aynı zamanda çok eski bir tarihi olan en önemli şehirlerimizden bir tanesi Bursa olmaktadır. Bursa ili, eski zamanlarda Hüdavendigar ismi olarak anılmaktadır. Cumhuriyet ile birlikte Hüdavendigar isminin yerine Bursa ismi geçmiştir. Ülkemizin en büyük illeri arasında yer alan Bursa ili, bu konuda 4. sırada yer almaktadır. Bizler de bu il ile ilgili detaylı bilgileri sizlere aktararak yayınlamış olduğumuz bu çalışma içerisinde, Bursa’yı tanıtan yazı kısa kısaca bilgi vereceğiz.

bursa ile ilgili görsel sonucu

Bursa ili yapılan bir takım araştırmalara ve bu araştırmalar sonucu ortaya konulan bilgilere göre yaşanabilir şehirler arasında yer almaktadır. Bu konuda Dünya üzerinde girdiği sıralama 28 iken, ülkemizde 1 olmaktadır. Bursa ilinde sanayi alanı ile ilgili gelişmişlik fazla olduğundan dolayı en önemli ihracat illerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Sanayi alanı olmasının yanı sıra bu ilde tarım ve hayvancılık ile ilgilenilmektedir. Bursa ili denince akla ilk gelenler arasında en çok şeftali, ipek böcekçiliği ve kestane şekeri bulunmaktadır. Bursa ilinde tarihi ve kültürel doku kendisini her yerde hissettirmektedir.

Bursa ilinde Osmanlı Devleti’ne ait birçok eserler bulunmaktadır. Ayrıca Bursa’da Uludağ bulunması sebebi ile kış turizmi burada gelişmiştir. Her yıl Uludağ ve yine bölgede ünlü olan Ulucami’yi ziyaret etme amaçlı birçok misafir bölgeyi ziyaret etmektedir.

Bursa’yı Tanıtan Yazı Kısa Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

One thought on “Bursa’yı Tanıtan Yazı Kısa”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.