Çanakkale Zaferinin Önemi Maddeler Halinde ile ilgili görsel sonucu

Çanakkale Zaferinin Önemi Maddeler Halinde

Çanakkale Zaferi, tarihin en önemli ve en anlamlı savaşları arasında yer almış ve adından yıllar boyu söz ettirmiştir. Çanakkale Zaferi ile ilgili gerçekleştiği zamandan bu zamana kadar çok sayıda destanlar yazılmış ve her defasında anlatılırken efsaneler ile söz edilmiştir. Üzerinden çok zaman geçmiş olmasına rağmen, bahsi açıldığında hala tüm insanın yüreğine işleyen ve tüylerini diken diken yapan bir savaş olmayı başarmıştır. Çanakkale Savaşı zafer ile sonuçlanmıştır. Bizler de bu konu hakkında daha fazla bilgi yaymak amacı ile düzenlemekte olduğumuz bu çalışma içerisinde, sizlere Çanakkale Zaferinin önemi maddeler halinde kısaca bilgi vereceğiz.

Çanakkale Zaferinin Önemi Maddeler Halinde ile ilgili görsel sonucu

1914 ile 1918 tarihleri arasında gerçekleşmekte olan Birinci Dünya Savaşı İtilaf ile İttifak Devletleri arasında gerçekleşen savaş olarak bilinmektedir. Osmanlı Devleti’nin bu savaşa dahil olmak durumunda kalması, onu İttifak Devletleri safında savaşmaya zorunlu kılmıştır. Açılan cephelerden bir tanesi Çanakkale cephesi olmuş ve bu cephede savaş yoğun bir şekilde hissedilmeye devam etmiştir.

  • Çanakkale bölgesinde yoğun bir şekilde savaş gerçekleşmesi, savaşın adını Çanakkale Savaşı olarak değiştirmiştir.
  • Çanakkale savaşı kazanılmış ve denizde kazanılan zaferin tarihi 18 Mart 1915, karada kazanılan zaferin tarihi ise 9 Ocak 1916 olmuştur.
  • Bu zaferin kazanılmasındaki en önemli etken askerlerimizin inancıydı. Düşmanların savaşa tam donanımlı girmelerine rağmen, onları alt edebilecek güç bizim askerlerimizde vardı.
  • Çok fazla şehit vermemize rağmen bu savaşı tüm kalbimizle, ruhumuzla kazanmış ve bu vatan topraklarını kurtarmıştık.
  • Bu zafer sonucu Çanakkale Geçilmez denilmiştir.

Çanakkale Zaferinin Önemi Maddeler Halinde Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

 

 

 

2 thoughts on “Çanakkale Zaferinin Önemi Maddeler Halinde”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.