Cumhuriyetin İlanı İle Birlikte Türk Kadını Hangi Haklara Sahip Olmuştur

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda, sizlere Cumhuriyetin İlanı İle Birlikte Türk Kadını Hangi Haklara Sahip Olmuştur Kısaca bu konuda bilgiler vereceğiz.

Cumhuriyetin İlanı İle Birlikte Türk Kadını Hangi Haklara Sahip Olmuştur ile ilgili görsel sonucu

Doğrusunu söylemek gerekirse, insanlığın tarih boyunca yolculuğu sırasında kadınlar, pek çok zaman toplumun dışına itilen taraf olmuşlardır. Bazı medeniyetler için bu durum geçerli olmasa da kadınlar pek çok zaman bir araç, bir savaş ganimeti olarak görülmüş ve pek çok haktan yoksun bırakılmışlardır.

Bu durum, Osmanlı Devleti için de aynı şekilde olmuştur. Osmanlılarda, erkeğin egemen olduğu, kadının ise arka planda olduğu bir toplum düzeni hakimdi. Erkekler, kendilerine dilediklerinde 2-3 eş alabiliyor, istedikleri zaman boşanabiliyorlardı. Kadınların toplum içerisinde başıboş gezmesi uygun görülmez, aile işlerinde söz sahibi olamazlar ve herhangi bir meslek alanında çalışmaları uygun olmazdı.

Cumhuriyetin ilanı ile birlikte kadınlar her geçen gün yeni haklar kazanmaya başlamış, her geçen gün toplum içerisinde daha aktif roller almaya başlamışlardır. Cumhuriyetin kadınlara getirdiği en büyük kazanımlardan bir tanesi Medeni Kanun’dur. Bununla birlikte artık erkekler için çok eşlilik yasaklanmış, kadınlara da miras hakkı, boşanma hakkı gibi haklar verilmiş, küçük yaşta yapılan evliliklerin önüne geçilerek kadınlar toplum hayatına katılmaya çalışılmıştır.

Cumhuriyetin en önemli kazanımlarından diğer bir tanesi ise daha önceden ev işlerinde bile pek söz hakkı bulunmayan kadınların, seçme ve seçilme hakkına sahip olmalarıdır. Öncelikle belediye seçimlerinde seçilme ve oy kullanma hakkı kazanan Türk kadını, kısa zaman içerisinde TBMM’ye girmeye hak kazanmış ve aktif bir şekilde toplum hayatının içine dahil olmaya başlamıştır.

Cumhuriyetin İlanı İle Birlikte Türk Kadını Hangi Haklara Sahip Olmuştur Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.