doğu anadolu bölgesinin özellikleri kısaca ile ilgili görsel sonucu

Doğu Anadolu Bölgesinin Özellikleri Kısaca

Ülkemizin yükseltisi en yüksek bölgesi olan Doğu Anadolu Bölgesi, sahip olduğu köklü tarih ile günümüze dek gelmeyi başarmış değerli bölgelerimizden bir tanesidir. Doğu Anadolu Bölgesi üzerinde bulunan pek çok şehirde nüfus yüksektir. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Doğu Anadolu Bölgesinin Özellikleri Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

doğu anadolu bölgesinin özellikleri kısaca ile ilgili görsel sonucu

Doğu Anadolu Bölgesi, tarihin çok eski dönemlerinden beri pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde, bu bölgenin son derece dağlık olması, kışlarının gerçekten çok ağır şartlar altında ve soğuk şekilde geçmesi nedeniyle nüfus, öteki bölgelere göre bir miktar düşüktür. Doğu Anadolu Bölgesi, büyükbaş hayvancılık faaliyetlerinin en yüksek oranda görüldüğü bölgemizdir.

Bölge, turizm manasında pek çok değerli varlığa sahip olsa da uzun yıllardan beri bu bölgede yaşanan sorunlar nedeniyle burada turizm neredeyse yok denilecek kadar azdır. Sahip olduğu dağlık araziler, bölgede hem fabrika kurulmasını hem de olası bir sanayi şirketinin ürünlerini dışarıya ulaştırması konusunda sıkıntı yaşattığından dolayı bu bölgede sanayi faaliyetleri de çok fazla yürütülememektedir.

Karasal iklim görülen bu bölgemizin kışları çok soğuk, yazları ise ılık şekilde geçmektedir. Bu bölgenin bu derece  soğuk olmasının temel sebebi ise buranın yükseltisinin fazla olmasıdır. Ülkemizde, en fazla göç veren bölgemiz Karadeniz Bölgesi iken Karadeniz Bölgesini Doğu Anadolu Bölgesi takip etmektedir. Burada yaşam şartlarının zor olması nedeniyle insanlar genellikle Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Marmara gibi bölgelere göç etmektedirler.

Doğu Anadolu Bölgesinin Özellikleri Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

One thought on “Doğu Anadolu Bölgesinin Özellikleri Kısaca”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.