Dünyanın Kıtaları ve Okyanusları Nelerdir

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Dünyanın Kıtaları ve Okyanusları Nelerdir Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar bizlere gösteriyor ki eski zamanlarda dünya üzerinde sadece tek bir kara parçası, tek bir okyanus bulunmaktaydı. Ancak zaman içerisinde yer kürenin hareketi ve çeşitli doğa olayları sebebiyle bu kara parçası birbirinden ayrılmaya başlamış, binlerce yıl boyunca süren hareketler sonucunda dünya günümüzdeki halini almıştır. Günümüzde, dünyadaki toplam alanın %71’lik kısmının sularla kaplı olduğu bilinirken, kalan %29luk kısmı kara parçaları oluşturmaktadır.

Günümüzde, Dünya üzerinde toplamda 7 kıta bulunmaktadır. Bu 7 kıtayı çevrelemekte olan 3 tane okyanus bulunmaktadır. Kıtalar;

-Asya
-Afrika
-Avrupa
-Kuzey Amerika
-Güney Amerika
-Okyanusya
-Antartika

Şeklinde sıralanabilir. Dünyayı ortadan ikiye böldüğü varsayılan ekvator çizgisinin yukarısında kalan kısım, Kuzey yarımküre olarak bilinmektedir. Bu bölgede deniz yerine karaların daha yoğun olması sebebiyle iklim, güneye göre yaklaşık 2 derece daha yüksektir. Yaşama uygun alanların daha fazla olması nedeniyle insan nüfusu da kuzey alanında yoğunlaşmış, bu da ortaya daha geniş ekonomik imkanların çıkmasını sağlamıştır.

Dünyamızın %71’ini kaplayan toplam 3 adet okyanus bulunmaktadır. Bunlar;

– Atlas Okyanusu
– Hint Okyanusu
– Büyük Okyanus

Şeklinde sıralanabilir. Büyük Okyanus, Doğu Asya kıyılarından Amerika kıtasına kadar uzanan yüzölçümü en büyük okyanustur. Sonrasında ise sırasıyla Atlas Okyanusu, en küçük okyanusumuz ise bundan sonra gelen Hint Okyanusu olmaktadır.

Dünyanın Kıtaları ve Okyanusları Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.