izmir saat ile ilgili görsel sonucu

Ege Bölgesinin Özellikleri Kısaca

Ülkemizin en Batısında bulunan Ege Bölgesi içerisinde yürütülen ekonomik faaliyetlerin çok olması sebebiyle bu bölgede nüfusun da fazla olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda sizlere Ege Bölgesinin Özellikleri Kısaca bilgiler vereceğiz ve Ege Bölgesini sizlere tanıtmaya çalışacağız.

izmir saat ile ilgili görsel sonucu

Kıyıya dik uzanan dağların yoğun şekilde bulunduğu Ege Bölgesi üzerinde yerleşim, bu dağların arasında oluşan çöküntü ovalar üzerinde yoğunlaşmıştır. Kaz Dağları, Boz Dağları, Aydın Dağları, Menteşe Dağları, bu bölgede bulunan dağlardan bazılarıdır.

Büyük Menderes, Küçük Menderes gibi çöküntü ovalar, bu bölgede çok fazla bulunmaktadır ve yerleşim daha çok bu bölgeler üzerinde bulunmaktadır. Bölgenin nüfusu en yoğun şehri, Kurtuluş Savaşı sırasında da stratejik bir öneme sahip olmuş olan İzmir ilimizdir.

Ege Bölgesinde görülen iklim de daha çok Akdeniz İklimi özelliklerini yansıttığından dolayı, bu bölgede neredeyse yıl boyunca yüksek sıcaklıklar seyretmektedir. Dağların denize dik uzanmasından dolayı bu sıcak iklim, bölgenin iç kesimlerine kadar ulaşabilmektedir.

Bölgede tarım ve hayvancılık, sanayi gibi alanlarda pek çok faaliyet yürütülmektedir. Bölgenin çeşitli köylerinde zeytin, tütün gibi hem tarımda hem de sanayide kullanabilen ürünler üretilirken aynı zamanda bu bölgede petrol işleme tesisleri de bulunmaktadır. Tarihin eski dönemlerinden beri önemini koruyor olan Ege Bölgesi içerisinde günümüzde, çok eski dönemlere ait medeniyetlerin bıraktığı izler, antik kentler çok fazla sayıda bulunmaktadır.

Ege Bölgesinin Özellikleri Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

One thought on “Ege Bölgesinin Özellikleri Kısaca”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.