gece ve gündüz ile ilgili görsel sonucu

Gece Gündüz Nasıl Oluşur Kısaca

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Gece Gündüz Nasıl Oluşur Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

gece ve gündüz ile ilgili görsel sonucu

İçerisinde yaşadığımız Dünya, Güneş etrafında yaptığı dönüşün yanı sıra aynı zamanda kendi ekseni etrafında da dönüş yapmaktadır. Dünyanın Güneş çevresinde ve kendi çevresinde dönüyor olması, bizlerin de her gün şahit olabildiği bazı sonuçları meydana getirmektedir.

Dünyanın Güneş etrafında dönüşü zamanı, mevsimleri oluştururken kendi etrafında dönüşü ise gece ve gündüzün oluşmasına yol açmaktadır. Bu konuya biraz açıklık getirelim.

Dünyamız, bir geoit şekline sahip olduğundan dolayı Güneş ışınları, dünyanın ancak bir bölgesine düşmektedir. Bu sebepten dolayı da Dünyanın kendi etrafında yaptığı günlük hareket, gece ve gündüzün oluşmasına neden olmaktadır. Dünyanın, Güneşe bakan yüzü Güneş ışınlarını rahatlıkla alarak aydınlık olurken, bunun arkada kalan kısmı ise ancak Ay üzerinden Dünyaya yansıyan ışınları alır ve karanlık olur. Dünyanın Güneş karşısındaki eğiminden dolayı Kutup bölgelerinde ise 6 ay gündüz, 6 ay gece olarak hayat sürdürülür.

Yine bu eksen eğikliği nedeniyle bir günün 24 saatinin belirli bir kısmı gündüz olurken kalan kısım da gece olarak geçirilmektedir. Kuzey yarımkürede, kış aylarında gündüz süreleri kısalmakta, gece süreleri uzun olmaktayken Güney yarımkürede bunun tam tersidir. Ekinoks tarihlerinde ise tüm dünyada gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu görülmektedir. Bununla birlikte Dünyanın çeşitli bölgelerindeki yerel saatlerin farklı olmasının nedeni de Dünyanın kendi ekseni etrafında yaptığı harekettir.

Gece Gündüz Nasıl Oluşur Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

2 thoughts on “Gece Gündüz Nasıl Oluşur Kısaca”

 1. süperin ötesi
  bayıldım tebrikler bu site işime çok yaradı :):):)
  bunu yapan(açan bu siteyi) büyük teşekkürlerimi sunuyorum size
  10 üzerinden 10 :D:D:D:D by ben açelya

  1. bencede çok güzel bir benim yakınımda bir site açtı bu site onun
   sitesinden 100000000000000000000000000 kat daha güzel :):):)
   bayıldımmmmmmmmmmmmm (1 numara site)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.