gübre ile ilgili görsel sonucu

Gübre Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Gübre Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir Kısaca bu konuda bilgiler vereceğiz.

gübre ile ilgili görsel sonucu

Türkiye, sahip olduğu zengin sulak araziler sayesinde tarım üretiminin çok yüksek olduğu bir ülkedir. Ülkemizin dört bir yanında çeşitli tarım ürünleri üretilmekte ve hem yurt içinde, hem de yurt dışı pazarda satışa sunulmaktadır. Ülkemizde, özellikle dört mevsimin özelliklerinin net bir şekilde yaşanması nedeniyle tarım ürünleri çeşitlilik göstermekte, bu da tarıma olan ilgiyi her geçen gün arttırmaktadır.

Tarım alanında üretim yapılırken, üreticinin dikkat etmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bu hususların başında da üretimde verimlilik ve kalite gelmektedir. Bu sebepten dolayı da pek çok üretici, ekim dikim işlemleri sırasında çeşitli gübrelerden faydalanmaktadır. Gübre sayesinde bir ürünün hasar zamanı kısaltılırken, aynı zamanda ürünün kaliteli olması da sağlanabilmektedir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken şey, piyasada bulunan her gübrenin sağlıklı gübre olmadığıdır. Kimi gübreler, içerisine eklenen çeşitli maddeler sebebiyle daha verimli bir tarım ortamı sağlasa da, ortaya çıkan hasadın insan sağlığına zararlı maddeler içermesine neden olabilmektedir.

Gübre alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar;

*Devlet güvencesine alınmış, güvenilir satıcılardan alınmalı
*Ziraat alanında eğitim almış kişilere danışarak gübre kullanılmalı
*Gübre kullanıldıktan sonra yapılacak sulama ve temizlik, hassasiyetle yapılmalı
*Verimliliği artırmak amacıyla kullanılmak istenen gübreler, ancak alanında uzman kişilerin yönlendirmesi ile kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.