güneydoğu anadol ile ilgili görsel sonucu

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Özellikleri Kısaca

Ülkemizin alan açısından en küçük bölgesi olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi, sahip olduğu bazı özellikler sebebiyle aynı zamanda nüfusun da en seyrek görüldüğü bölgemiz olmaktadır. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Özellikleri Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

güneydoğu anadol ile ilgili görsel sonucu

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, yükseltisi çok fazla olmayan bir bölgemiz olsa da bu bölgede bulunan sulak arazilerin az olması sebebiyle tarım faaliyetleri bu bölgede verimli şekilde yürütülememektedir. Ekonomik imkanların az olması, insanların yaşamak için ülkemizin diğer bölgelerini seçmelerine neden olmuştur. Bu bölgede yerleşim, genellikle Fırat ve Dicle etrafında yoğunlaşmış ve bununla birlikte yağış alan yüksek tepeler de yerleşim için ideal olduğundan dolayı buralarda nüfus yoğunlaşmıştır.

İklim açısından ülkemizin en sıcak ve kurak bölgesi olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi, özellikle yaz aylarında yağışın neredeyse hiç olmaması ve ormanlık arazilerin de olmaması sebebiyle çok yüksek sıcaklıklarla mücadele etmektedir. İnsan yaşantısı için olumsuz olan hava şartları sebebiyle burada ekonomik faaliyetler verimli şekilde yürütülememektedir.

Bölgede yapılan petrol üretimi, pek çok insanın kazanç elde etmesini sağlamaktadır. Bölgede nüfus çok az olsa da bölgenin alanının küçük olması nedeniyle nüfus yoğunluğu fazla görülmektedir. Son yıllarda, bölgedeki hareketi arttırmak için GAP projesi dahilinde çeşitli sulama kanalları açılarak bölgedeki insanların ekonomik faaliyetleri daha rahat yürütmeleri de sağlanmıştır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Özellikleri Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

One thought on “Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Özellikleri Kısaca”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.