istanbul ile ilgili görsel sonucu

İstanbul’un Özellikleri Nelerdir Kısaca Madde Madde

Günümüzde, ülkemizin en önemli bölgelerinden bir tanesi olan ve geçmişimizde de Osmanlı İmparatorluğu’na asırlar boyunca başkentlik yapmış olan İstanbul, hem coğrafi konumu hem de ekonomik, politik nedenler ile ülkemizin en önemli illerinden bir tanesi olmaktadır. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere İstanbul’un Özellikleri Nelerdir Kısaca Madde Madde konusunda sizlere bilgiler verecek ve İstanbul’u sizlere anlatmaya çalışacağız.

istanbul ile ilgili görsel sonucu

Medeniyetlerin beşiği olan İstanbul, fethi öncesinde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in de övgüsünü almış bir şehirdir. Türklerin İstanbul’da 1453 yılında başlayan serüveni yıllar boyunca zarar görmemiş, günümüzde de bu şekilde devam etmektedir.

– İstanbul, Asya ve Avrupa kıtalarının kesiştiği noktadadır.
– İstanbul, yakın tarihte Bizans İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu gibi çok önemli iki medeniyete başkentlik yapmıştır.
– Türkiye’nin en büyük ve kalabalık şehridir.
– Türkiye’nin ekonomik açıdan imkanları en çok olan şehridir. Bu sebepten dolayı çok fazla göç alır.
– Ayasofya, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı gibi çok kıymetli tarihi eserler, şehrin dört bir yanında görülebilir.

İstanbul, günümüzde de hem sosyal hem de ekonomik manada cazibesini korumakta olduğundan dolayı sürekli olarak göç alan bir şehrimizdir. Her yıl yurtdışından gelen milyonlarca turist, Osmanlı İmparatorluğu’nun kalıntılarını görmek ve geçmişi daha iyi anlayabilmek adına İstanbul’u ziyaret etmektedir. Sahip olduğu boğaz ile turistleri karşılayan İstanbul, her geçen yıl daha da fazla turistin ilgisini çekmektedir.

İstanbul’un Özellikleri Nelerdir Kısaca Madde Madde Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

18 thoughts on “İstanbul’un Özellikleri Nelerdir Kısaca Madde Madde”

      1. Görüntülü sohbet etmek güçtür bilene sor bakayım derken bile bile yok sayar tüm hatalarını mutluyken de çalışıp mutsuz olmak istemiyorum ben bu etikete yazar mısınız lütfen bu kriterlere

        ??☠️??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.