istiklal marşı görsel ile ilgili görsel sonucu

İstiklal Marşı İle İlgili Kompozisyon

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere İstiklal Marşı İle İlgili Kompozisyon Kısaca bir yazı örneği sunacağız.

istiklal marşı görsel ile ilgili görsel sonucu

Yılların yorgunluğunun üstüne girdiği I. Dünya Savaşı’ndan da mağlup ayrılan Osmanlı Devleti için artık son çok fazla yaklaşmıştı. Türk insanı, girdiği pek çok savaş cephesinde binlerce insanını kaybetmiş, ekonomi zayıflamış, halk binbir türlü sefalet içerisinde harap ve bitap düşmüştü. İnsanlar, onları eskisi gibi arada tutan değerleri, yaşadıkları zorluklar sebebiyle unutmaya başlamıştı.

Böyle bir dönem içerisinde sürdürülecek Kurtuluş Savaşı için Türk insanının, onun içerisindeki duyguları alevlendirecek ve bu zorluklar içerisinde kendisine güç sağlayacak bir marşa ihtiyacı vardı. Halkın iradesi ile oluşturulan millet meclisinde bunun belirlenmesi için yapılan yarışmalarda, Mehmet Akif Ersoy’un katılmaya ikna edilmesine kadar verimli bir eser bulunamamıştı.

Vatanına, bayrağına canı gönülden bağlı olan Mehmet Akif Ersoy, kendisine yapılan ısrarların ardından yarışmaya katılmaya karar vermiş ve hemen ardından onun şiiri, Türk milletinin duygularını, kültürünü, geçmişini en iyi yansıtan şiir olarak birinci seçilmiş ve Türk milletinin en önemli değerlerinden bir tanesi, yani İstiklâl Marşı olmaya hak kazanmıştı.

İstiklâl Marşımız sayesinde toplumun farklı kesimleri aynı amaç, aynı hedef uğrunda birleşmiştir ve yoklukların, zorlukların içerisinde olsalar dahi imanları sayesinde tek bir yumruk olarak düşmanın başına adeta bir balyoz gibi inmişlerdir. Bu noktada, Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı ile ilgili sarf ettiği bir sözü de hatırlatmakta fayda vardır, ”Allah, bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın.”

İstiklal Marşı İle İlgili Kompozisyon Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.