mehmet akif ersoy ile ilgili görsel sonucu

İstiklal Marşının Yazarı Hakkında Bilgi Mehmet Akif Ersoy

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere İstiklal Marşının Yazarı Hakkında Bilgi Mehmet Akif Ersoy Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

mehmet akif ersoy ile ilgili görsel sonucu

Tarih boyunca yetişmiş olan pek çok değerli Türk insanından bir tanesi olan Mehmet Akif Ersoy, ülkemiz ve ulusumuz için çok büyük anlam ifade eden İstiklal Marşı’nın yazarı olarak tarih sayfalarında yerini almıştır. 1873 yılında İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya gelen Mehmet Akif, Emir Buhari Mahalle Mektebi, Fatih Merkez Rüştiyesi gibi okulları başarı ile tamamlarken aynı zamanda Fatih Camii’ne sık sık gider, burada Arapça ve Farsçayı öğrenmeye uğraşırdı. Bunun yanı sıra Fransızca konusunda da kendisini geliştirmeyi başaran Mehmet Akif’in dil konusunda üstün bir başarısı ve yeteneği vardı.

Sonraları Baytar Mektebi’ni tamamlayan Mehmet Akif, uzunca bir süre Tarım Bakanlığı’nda görev alır. Bu görevi sırasında Rumeli, Anadolu, Arabistan gibi çeşitli bölgelerde yaşar ve buradaki halklarla tanışma, kaynaşma fırsatı bulur. Görevini icraa ettiği sıralarda, edebiyata da ilgisi devam ettiğinden dolayı boş olduğu zamanlarda çalışmalar yapmış, ortaya çeşitli eserler çıkarmıştır.

1913 yılında Müdafaa-i Milliye Cemiyeti ile birlikte, edebi eserler aracılığı ile halkı bilgilendirmeye çalışır. Ancak hükümetin düşünceleri ile ters düşen düşüncelerinin olmasından dolayı bir ikaz alır. Sonrasında ise Kurtuluş Savaşı döneminde kesin olarak Milli Mücadeleye katılarak çeşitli illerde hutbeler veren Mehmet Akif, TBMM’nin açılmasının ardından yazmış olduğu İstiklal Marşı ile Türk milleti için çok değerli bir adım atmış olur.

Cumhuriyetin ilanından sonra da çalışmalarını sürdüren Mehmet Akif, Mısır’a giderek burada yaşamaya başlar. 1936 yılının Aralık ayında vefat etmiştir.

İstiklal Marşının Yazarı Hakkında Bilgi Mehmet Akif Ersoy Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.