ithalat ile ilgili görsel sonucu

İthal Ettiğimiz Ürünler Nelerdir Maddeler Halinde

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda, sizlere İthal Ettiğimiz Ürünler Nelerdir Maddeler Halinde Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

ithalat ile ilgili görsel sonucu

Dünya üzerinde varlığını sürdüren her devlet, temel olarak içerisinde yaşayan vatandaşların hayati ihtiyaçlarını giderebilmek amacıyla görev yapmaktadır. Bu sebepten dolayı da bir yerde bulunup, diğer bir yerde bulunmayan kaynaklar, ülkeler arası ticaret oluşmasını sağlamaktadır.

İthal etmek, yabancı bir ülkeden bir mal veya hizmet satın almak anlamına gelmektedir. Her ülkenin öncelikli amacı ithalatı azaltarak kendi kendine yetmek olmaktadır. Bu durumda ülkenin ekonomisi güçlü, halkı zengin olur. Ancak yine de hayatımızdaki çeşitli gereksinimleri karşılayabilmek için ithalat yapmak durumundayız. Şimdi, ithal ettiğimiz ürünlerden kısaca bahsedelim.

– Yakıt endüstrisinde kullanmak üzere ham petrol
– Konut ısınması ve elektrik üretiminde kullanmak üzere doğalgaz
– Konutlarda ve sanayide kullanmak üzere elektrik
– Evlerde, sanayi tesislerinde kullanmak üzere makineler ve çeşitli kimyasal maddeler
– Tıbbi malzemeler
– Çeşitli teknolojik ürünler (Bilgisayar, cep telefonu, televizyon)

Ürün ithal etmek, ülkenin dövize olan bağımlılığını arttıracağından dolayı ülke ekonomisine zarar vermektedir. Her ülke gibi ülkemizin de öncelikli hedefi kendi kendine yetmek ve katma değeri yüksek ürünler üreterek bunları ihraç etmek olmalıdır. Nasıl ki bir dükkan, mal aldığı zaman fakirleşiyor, bu malı sattığı zaman zenginleşiyor ise bizler de eğer ülkemizde yabancılara ait çok fazla otomobil, cep telefonu, televizyon, giyim ürünleri vs. kullanırsak zaman içerisinde ekonomimiz zarar görür ve fakirleşiriz.

İthal Ettiğimiz Ürünler Nelerdir Maddeler Halinde Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.