karadeniz bölgesi ile ilgili görsel sonucu

Karadeniz Bölgesinin Özellikleri Kısaca

Ülkemizin incisi olan Karadeniz Bölgesi, sahip olduğu sonsuz yeşillik araziler sayesinde ülkemizin en ferah, oksijen oranı en yüksek bölgesi olmaktadır. Düz arazilerin pek bulunmadığı bu bölgemizde, bu sebepten dolayı dağınık, dağlık bir yerleşim tipi görülmektedir. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Karadeniz Bölgesinin Özellikleri Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

karadeniz bölgesi ile ilgili görsel sonucu

Dağlık arazilerin var olması sebebiyle bu bölgemizde büyük şehirler görmek pek mümkün olmamaktadır. Başlıca önemli şehirleri Zonguldak, Rize, Trabzon, Samsun şeklindedir. Aynı zamanda, kıyıya paralel uzanan dağlar sebebiyle bu bölgede iç kesimlerle ulaşım konusunda zorluklar yaşanabilmektedir. Bu zorlukların aşılması nedeniyle dağlara çeşitli geçitler inşa edilmiştir.

Karadeniz Bölgesi, ekonomik faaliyetlerin daha çok tarım ve hayvancılık üzerinde yoğunlaştığı bir bölgemizdir. Bu bölgede yüksek miktarlarda fındık, çay gibi ürünler yetiştirilmektedir. Son yıllarda kivi üretimi de yapılabilmektedir. Bu bölgede, ülkemizde yürütülen balıkçılık faaliyetlerinin çok büyük bir bölümü yürütülmektedir. Bu bölgede yakalanan hamsi balığı, ülkemiz içerisinde büyük bir tüketici kitlesine sahiptir.

Karadeniz Bölgesi üzerinde yaşam daha çok köylerde devam ettiğinden dolayı buralarda çok yoğun ekonomik faaliyetler görülmez. Bölgede denize paralel uzanan dağlar bulunmaktadır. Bu dağların Kuzey kısımlarında yıl boyunca yüksek yağış oranları görülmektedir. Kışlar yağışlı ve soğuk geçerken, yazlar ise serin şekilde geçer. Bölgede üretilen tarım ürünlerini işleyen sanayi fabrikaları da bu bölgede faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarındandır.

Karadeniz Bölgesinin Özellikleri Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.