konya ile ilgili görsel sonucu

Konya’yı Tanıtan Yazı Kısa

Konya ili, ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde yer almak ile birlikte ülkemizin yüzölçümü bakımından en büyük şehri olmaktadır. Oldukça kalabalık olan bu şehir, sahip olduğu nüfus bakımından ülkemizin en kalabalık illeri arasında 7. sırada yer almaktadır. 2 buçuk milyon kadar bir nüfusu olan Konya, hem tarih hem de kültür bakımından büyük bir önem taşımaktadır. Bizler de bu şehir ile ilgili sizleri bilgilendirmek amacı ile hazırlamakta olduğumuz bu yazının içerisinde, sizlere Konya’yı tanıtan yazı kısa kısaca bilgi vereceğiz.

konya ile ilgili görsel sonucu

Konya ili denince akla ilk gelen şey UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan Çatalhöyük gelmektedir. Konya eski zamanlarda Karamanoğulları ile Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapmış bulunmaktadır. Bu ilde yaşam süren insanlar, genellikle tarım ve hayvancılık ile uğraşmakta olup ülkenin en önemli geçim kaynakları bu alandan sağlanmaktadır. Tarım ve hayvancılığın yanı sıra, ticaret ve turizm de gelişmiş bulunmaktadır. Özellikle turizm nedeni ile bu şehri ziyaret eden yerli ya da yabancı turistlerin en çok ilgi duydukları yerlerden bir tanesi, Mevlana Celaleddin Rumi türbesi olmuştur. Mevlana felsefesi ile öğretisi bu şehirde ün kazanmıştır.

Konya, bünyesinde Tuz Gölü ile Beyşehir Gölü’nü barındırmaktadır. Bu bölgede karasal iklim hakim olduğundan dolayı, kuraklık kendisini göstermektedir. Konya şekeri, bamya çorbası, Mevlana böreği ve etli ekmek gibi yiyecekler ise bu şehre ait en önemli yiyecekler arasında yer almaktadır.

Konya’yı Tanıtan Yazı Kısa Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

10 thoughts on “Konya’yı Tanıtan Yazı Kısa”

    1. Sik
      Gyfyfgffithfdtdithdiytdydtydtd
      😄😕😂😁😁😁😁😁😁😁😁😁😀😀😀😀😀😈😈😈😈😈😈😈😈😈😈😈😈😈😈😡😡

  1. konya ile bilgi bana kısa geldi ama genede saf olun dahada yazarsanız çok iyi olurmuş tşk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.