marmara bölgesi ile ilgili görsel sonucu

Marmara Bölgesinin Özellikleri Kısaca

Ülkemiz, çeşitli özellikler göz önünde bulundurularak 7 coğrafi bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgeler arasından Marmara Bölgesi, Türkiye Cumhuriyeti açısından en kritik öneme sahip bölgelerden bir tanesi olarak varlığını sürdürmektedir. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Marmara Bölgesinin Özellikleri Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

marmara bölgesi ile ilgili görsel sonucu

Marmara Bölgesi, Türkiye’de ekonomik faaliyetlerin en yoğun olarak yürütüldüğü bölgedir. Bu sebepten dolayı da uzun yıllar boyunca sürekli olarak diğer bölgelerden göç almış, nüfusu bir hayli artmıştır. Artan nüfus, bu bölgede çeşitli sosyal ve kültürel sorunların da ortaya çıkmasına neden olduysa da bu bölgenin istikrarı yıllardır devam etmiştir.

Günümüzde, bu bölgede hizmet sektörü, sanayi sektörü gibi alanlarda yoğun faaliyetler sürdürülmektedir. Yaklaşık 15 milyon nüfusa sahip olan ve ülkemizin en önemli şehirlerinden bir tanesi olan İstanbul, bu bölgede bulunmaktadır. Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayıcı özelliği olması da, Marmara Bölgesini özel kılmaktadır.

Bölgede bu faaliyetlerin yanı sıra tarımsal faaliyetler de görülebilmektedir. Ayçiçeği, zeytin, domates gibi çeşitli ürünlerin üretiminin yanı sıra dünyaca ünlü Ezine peyniri de bu bölgede üretilmektedir. Bölgede, Karadeniz iklimi ile Akdeniz ikliminin karışımı olarak görülen bir geçiş iklimi hakimdir. Bu iklim tipinde kışlar yağışlı ve soğuk, yazlar ise kurak geçmektedir. Marmara Bölgesi, Türkiye içerisinde sahip olduğu önemli konumunu her geçen gün daha da geliştirmekte ve bu bölgede bulunan şehirler, her geçen gün daha da büyümektedir.

Marmara Bölgesinin Özellikleri Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.