Mehmet Akif Ersoy

Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı Kısaca

Mehmet Akif Ersoy, Türk toplumunun zor zamanlarında millete karşı olan hisleri ile önem kazanmış bir insandır. 20 Aralık 1873 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Mehmet Akif, Fatih ilçesinde yaşama gözlerini açmıştır. Eğitim çağına gelmesi ile birlikte din eğitimi alanına yönelen Mehmet Akif, genç yaşta Arapça ve Farsça öğrenmiş, bu alanlarda yazılmış edebi eserleri inceleme ve bu eserleri Türkçeye çevirme fırsatı yakalamıştır. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Mehmet Akif Ersoy

Din alanında eğitim almaya karar veren Mehmet Akif, 1893 yılında Mülkiye Baytar mektebini tamamladı. Çeşitli alanlarda görev aldıktan sonra geçimini sağlamak için çalışmanın yanı sıra bir yandan şiirler yazmış, duygularını aktarmıştır. 1908 yılında İstanbul Dar-ül Fünün’unda edebiyat öğretmenliği yapmaya başlamıştır.

Mehmet Akif, çeşitli camilerde toplumun içerisinde bulunduğu durum ve ülkenin sorunlarıyla ilgili vaazlar vererek halkın bilinçlendirilmesini sağladı. Milli Mücadele döneminde Kurtuluş Savaşı’na katılarak vatan savunmasına dahil olmuştur.

O dönemler, millet için hassasiyetin büyük olduğu bir dönemdi. Ağır bir dönemden geçen Türk milletini bir arada tutacak bir marşa ihtiyaç duyulmuştu. Yapılan yarışmada, Mehmet Akif’in yazdığı şiir, İstiklâl Marşı seçilmiştir. 1926 yılında Mısır’a giderek burada yaşamaya başlayan Mehmet Akif, 10 yıl sonra geçirdiği bir hastalık nedeniyle Türkiye’ye dönmüş ve 1936 yılında hayatını kaybetmiştir.

Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

2 thoughts on “Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı Kısaca”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.