Milli ve Dini Bayramlarımız Nelerdir Kısaca

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Milli ve Dini Bayramlarımız Nelerdir Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

bayramlar ile ilgili görsel sonucu

Dünya üzerinde var olan milletlerin özelliklerini belirleyen, onları bir araya getirerek millet olmalarını sağlayan bazı değerleri bulunmaktadır. Ülkelerin sahip olduğu bayramlar da bu noktada önem arz eden günlerdir. Bizler, Türk milleti olarak hem dini, hem de milli bayramlara sahibiz. Dini bayramlarımız, bizlerin dini olan İslamiyet ile ilgili ritüeller olurken, milli bayramlarımız ise ulusumuzla, bayrağımızla ve vatanımızla ilgili olan bayramlar olmaktadırlar.

Türk milleti olarak kutluyor olduğumuz toplam 4 adet milli bayram bulunmaktadır. Milli bayramlarımız bizlere, milletimizin çocuklarına, bir olmayı ve bir millet olmayı öğreten bayramlar olmaktadırlar. Bu bayramlar, TBMM’nin açılması, bağımsızlığımızın ve demokrasinin sembolü olan cumhuriyetin ilan edilmesi gibi değerli günlerin yıldönümlerinde kutlanmaktadır.

Milli Bayramlarımız

– Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan)
– Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs)
– Zafer Bayramı (30 Ağustos)
– Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)

Dini bayramlarımız ise bizlere büyüklerimizden aktarılan ve İslamiyet ile ilgili olan ritüeller olmaktadır. Milli bayramlarımız, bizlere bir millet olma bilinci aşılarken dini bayramlarımız ise bizlere yardımlaşmayı, saygıyı, hoşgörüyü, insanlar arası iletişimin kuvvetlendirilmesi gibi daha çok ruhani şeyleri öğretmeyi hedeflemektedir. Kutladığımız 2 adet dini bayram bulunmaktadır.

Dini Bayramlarımız

– Kurban Bayramı
– Ramazan Bayramı (Diğer bir adıyla şeker bayramı)

şeklindedir. Tüm bu bayramlarımız, bizleri bir bayrak altında birleştiren ve bizlere millet olma bilincini aşılayan bayramlardır.

Milli ve Dini Bayramlarımız Nelerdir Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.