Mimar Sinan’ın Hayatı Kısaca

Osmanlı Devleti döneminde yaşamış olan Mimar Sinan, İstanbul’da görev yaptığı süreler içerisinde aldığı eğitim sonucu ortaya çıkardığı muhteşem şaheserler ile ünlü olmuş bir mimardır. Osmanlı tarihi incelenirken adından sık sık söz ettiren Mimar Sinan, günümüze dek gelmiş pek çok değerli eserin sahibi olan son derece zeki ve işinin ehli bir insandır. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Mimar Sinan’ın Hayatı Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

1489 yılında Kayseri ilinde hayata gözlerini açan Mimar Sinan, 1511 yılında İstanbul’a taşınarak burada Acemi Oğlanlar Ocağı’na dahil oldu. İstanbul’da kaldığı yıllar içerisinde eğitimine devam ederek pek çok mimari eserin yanı sıra sanat eserlerini de inceleme fırsatı yakaladı. Mimar Sinan, mesleğinin yanı sıra pek çok Osmanlı seferinde de yer almış ve bu sebepten dolayı devlet yönetimi noktasında da önemli pay sahibi olmuştur.

Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman gibi çok önemli Osmanlı padişahları ile birlikte seferlere giden Mimar Sinan, 1533 yılında Hasekilik rütbesini elde etmiştir. Balkanlarda yapılan seferler arasından Boğdan seferi sırasında Prut Nehri’ni geçmesi gereken orduya son derece başarılı bir şekilde köprüler inşa eden Mimar Sinan, bu büyük başarısının ardından padişah tarafından başmimar olarak tayin edildi.

Pek çok camii, medrese, köprü, türbe gibi yapıların inşasında emeği bulunan Mimar Sinan, 1588 yılında başkent İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

Mimar Sinan’ın Hayatı Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.