Mürekkep Yalamak ile ilgili görsel sonucu

Mürekkep Yalamak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

İnsanlar günlük hayatlarında sık sık deyimlerden faydalanır ve deyimlerin her alan ile ilgili kullanıldığını görürüz. Birçok deyim mecazi anlam içerse de kimi zaman gerçek anlamını da vermektedir. Deyimler, eskiden halk arasında oluşmuş ve günümüze kadar korunarak gelmeyi başarmış önemli sözlerin geneline verilen bir isim olmaktadır. Bu deyimlerden bir tanesi de, mürekkep yalamak deyimi olmaktadır. Bizler de sizler için düzenlemekte olduğumuz bu paylaşım ile birlikte, sizlere mürekkep yalamak deyiminin anlamı ve hikayesi kısaca bilgi vereceğiz.

Mürekkep Yalamak ile ilgili görsel sonucu

Mürekkep yalamak deyimi, çok iyi eğitim almış, birçok okullarda okumuş ve ilim öğrenen kimler için kullanılan bir deyim olmaktadır. Eski zamanlarda dolma kalem henüz olmadığından dolayı kitaplar el ile yazılıyormuş. Kitapları yazan kişilere ise hattat adı veriliyormuş. Bir gün hattatlardan biri, divitini mürekkep hokkasına batıra batıra bir kitap yazmaya uğraşıyormuş. Oğlu ise babasını bu iş ile uğraşırken izlemeye bayılırmış. Bir gün babasından izin alarak onu izlemek istemiş ve babası da kabul etmiş.

Hattatlar kitap yazarken hata yapmamak için çok dikkatli olurlarmış ve bu yüzden genellikle yalnız yazmayı tercih ederlermiş. Oğlu izlerken kitap yazmaya çalışan babanın eli kaymış ve hata yapmış. Çocuk kendisinin bir şey yapmadığını söylemiş fakat hatayı babanın zaten kendisinin yaptığını biliyormuş. Yaptığı hatayı yok etmek için ise serçe parmağını ağzıyla ıslatarak hata yaptığı yere sürmüş. O günden sonra da mürekkep yalamak deyimlerimiz arasına girmiştir.

Mürekkep Yalamak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.