nüfus az ile ilgili görsel sonucu

Nüfusu En Az Olan İller Ve Nedenleri

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda, sizlere Nüfusu En Az Olan İller Ve Nedenleri Kısaca bu konuda bilgiler vereceğiz.

nüfus az ile ilgili görsel sonucu

Bir bölgede ya da bir alanda yaşayan insanların sayısını belirtmek için nüfus kelimesini kullanırız. Ülkemizin topraklarını incelediğimizde, sahip olduğumuz toplam nüfusun dağınık bir şekilde illerimiz ve bölgelerimiz arasında ayrıldığını görebilmekteyiz. İnsanlar, genel olarak hayatlarının geri kalanını doğdukları yerde geçiriyor olsalar da çeşitli sebeplerden dolayı kimi zaman göç eden insanlar, nüfusun bazı bölgelerde yoğun, bazı bölgelerde ise seyrek olmasına neden olmaktadır.

İnsanları göç etmeye iten en temel sebep, daha rahat bir yaşama sahip olma isteğidir. Bununla birlikte doğal afet sonucu oluşan yıkım, savaşlar, toprakların verimsizleşmesi, kuraklık gibi sebepler de insanları göç etmeye iten diğer nedenlerdendir. Ülkemizin Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yaşayan pek çok insan, daha iyi yaşam şartları, eğitim imkanları, sağlık imkanları gibi sebeplerden dolayı ülkenin diğer bölgelerine göç ederek doğdukları yerin nüfusunun azalmasına yol açmışlardır.

Nüfusu En Az Olan İllerimiz

*Bayburt
*Tunceli
*Ardahan
*Iğdır
*Gümüşhane
*Artvin
*Hakkari

Bu illerimizde, geçmişten günümüze dek sürekli olarak büyük şehirlere veya batı yönüne doğru bir göç olduğundan dolayı günümüzde, buralarda sadece kırsal kesimde az sayıda insan kalmıştır. Gençlerin daha iyi yaşam şartları istemesi nedeniyle burada yaşayan insanlar büyük çoğunlukla yaşlılar olmaktadırlar. Ekonomik imkanların zayıf olması, eğitim hizmetlerinin aksaması, hareketsiz bir hayata sahip olması nedeniyle bu iller, göç veren illerimiz sınıfına girmektedirler.

Nüfusu En Az Olan İller Ve Nedenleri Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

 

 

One thought on “Nüfusu En Az Olan İller Ve Nedenleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.