pabucu dama atılmak ile ilgili görsel sonucu

Pabucu Dama Atılmak Deyimi İle İlgili Hikaye

Deyimlerin bizlerin hayatında ne kadar büyük ve önemli bir yer kapladığını bilmeyenimiz yoktur. Çünkü deyimler çok geniş bir yelpaze içerisindedir ve her alanda kullanılmaktadır. Bir durumu ya da olayı mecazi anlamı ile ifade etmek istememiz durumunda, genellikle deyimlerden yararlanırız. Bu deyimlerden bir tanesi de pabucu dama atılmak deyimi olmaktadır. Bizler de sizlerin okuması için düzenlemiş olduğumuz bu paylaşım içerisinde, pabucu dama atılmak deyimi ile ilgili hikaye kısaca bilgi vereceğiz.

pabucu dama atılmak ile ilgili görsel sonucu

Pabucu dama atılmak deyimi ile anlatılmak istenen, bir insanın herhangi bir konu ile ilgili kendisinden üstün bir kimsenin varlığından sonra değerinin azalması olmaktadır. Bu deyim ile ilgili bir hikaye örneği vererek, deyimin anlamını daha iyi anlamanızı sağlayacağız.

Ayşe, sınıfta matematiği en iyi olan öğrenci olarak biliniyordu. Tüm matematik yarışmalarına Ayşe katılıyor, tüm matematik sorularını en iyi Ayşe çözüyordu. Fakat bir gün sınıfa yeni bir öğrencinin gelmesiyle Ayşe’nin matematik konusunda sağlamış olduğu başarı arka plana düştü. Çünkü yeni gelen öğrenci Mehmet’in matematik konusundaki başarılı Ayşe’den daha fazlaydı. Hem sorulara olan hakimliği hem de cevapları arkadaşlarına anlatışı Ayşe’den daha etkili ve verimliydi.

Yeni öğrencinin gelmesiyle matematik konusundaki ilgi Ayşe’nin üzerinden kalkarak Mehmet’in üzerine geçti. Bu durumda Ayşe’nin pabucu dama atılmış oldu.

Pabucu Dama Atılmak Deyimi İle İlgili Hikaye Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

7 thoughts on “Pabucu Dama Atılmak Deyimi İle İlgili Hikaye”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.