Saman Altından Su Yürütmek Deyiminin Hikayesi ile ilgili görsel sonucu

Saman Altından Su Yürütmek Deyiminin Hikayesi

Deyimler insanların hayatında önemli bir yere sahip olmak ile birlikte günlük hayatta sık sık dile getirilmektedir. Bu deyimlerden bir tanesi ise saman altından su yürütmek deyimi olmaktadır. Peki bu deyim ne anlama gelmektedir ve bu deyimin nasıl bir hikayesi vardır? Bu ya da bu gibi sorularınız olduğunu düşündüğümüzden dolayı hazırlamış olduğumuz bu yazı içerisinde, sizlere saman altından su yürütmek deyiminin hikayesi kısaca bilgi vereceğiz.

Saman Altından Su Yürütmek Deyiminin Hikayesi ile ilgili görsel sonucu

Eski zamanlarda, bir köyde halkın birçok tarla ve meyve sebze bahçeleri bulunmaktaymış. Bu tarla ve sebze meyve bahçelerini sulamak için köyde bulunan ve tek olan bir su kaynağı kullanılmaktaymış. Bu sebepten dolayı su almak için köyde yaşayan tüm insanlar bu su kaynağına gelirmiş. Herkesin ne zaman ve ne kadar su alacağı bilinmekte olduğundan herkes düzenli bir şekilde bu su kaynağından su alırmış. Köyde yaşayan herkes bu duruma saygı duyarken, saygı duymayan ve açıkgözlük yapan tek bir kişi varmış. Herkes gibi vaktinde giderek suyunu alır fakat bunun üzerine bir de su kaynağı ile kendi bahçesi arasına bir su yolu kazarak bu durumu herkesten gizlemiş. Kimsenin bu durumu öğrenmemesi için bu yolun üzerine taş, tahta ve saman balyaları koyarmış. Su buradan akarak, bahçesine gider ve sürekli olarak sulanmasını sağlarmış.

Yaz ayları geldiğinde herkesin bahçesinde kuraklık olurken, açıkgözün bahçesi yemyeşil olurmuş. Bu durumu tuhaf bulan ahali, bu konu ile ilgili araştırma yaparak, bu kişinin saman altından su yürüttüğünü tespit etmişlerdir.

Saman Altından Su Yürütmek Deyiminin Hikayesi Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.