soy ağacı ile ilgili görsel sonucu

Soy Ağacı Nedir Nasıl Yapılır

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Soy Ağacı Nedir Nasıl Yapılır Kısaca bu konuda bilgiler vereceğiz.

Eski dönemlerden günümüze dek insanlar, bir aidiyet duygusuna ihtiyaç duyduklarından dolayı çeşitli çalışmalar yapmışlardır. Soy ağacı kavramı da insanların bu şekilde geçmişlerini, atalarını araştırma ve bilme ihtiyacından ortaya çıkmıştır. Soy ağacı demek, bir insanın yakın kan bağı olan kişilerin hiyerarşik bir şekilde oluşturulması anlamına gelmektedir. Halk arasında bilinen bir diğer adı ise şeceredir.

soy ağacı ile ilgili görsel sonucu

Şecere oluşturulurken, bir insanın geçmişten günümüze dek 1. dereceden yakınları baz alınır. En eski tarihten günümüze dek getirilen bu şablon ile soy ağacı oluşturulur. Soy ağacı oluşturmak için bazı bilgilere erişmek, bazı verileri işlemek gerekmektedir. Bunun için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Kişinin bağı olan insanlar, nüfus kayıtlarından araştırılır.
  • Ulaşılabilen en büyük kişi, soy ağacının ilk sırasında yerini alır.
  • Yaşça en büyük üyenin eşi, çocukları sırasıyla yazılır
  • Daha sonra bu kişinin çocuklarının çocukları (torunları) yazılır.
  • Çocukların eşlerinin isimleri de aynı şekilde yazılarak devam edilir

Bu durum, bu şekilde ulaşılan tüm veriyi kapsayacak şekilde devam ettirilir. Soy ağacı hazırlanırken nüfus kayıtlarının kullanılması, hazırlanan soy ağacının kanıtlayıcı niteliğinin yüksek olmasını sağlıyor olsa da bir kişi, soy ağacı hazırlarken büyüklerinden öğrendikleri bilgiye göre de hazırlayabilir. Dikkat edilmesi gereken husus, liste hazırlanırken her daim en üstte en büyük üye, alt sıralara doğru daha küçük üyeler gösterilecek şekilde yazılmalıdır.

Soy Ağacı Nedir Nasıl Yapılır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.