Suriye Filistin ve Irak Cephelerinde Osmanlı Ordusuun Mağlup Olmasının Sebepleri Nelerdir

Bu yazımızda, Suriye Filistin ve Irak Cephelerinde Osmanlı Ordusuun Mağlup Olmasının Sebepleri Nelerdir Kısaca bu konuda bilgiler vereceğiz.

Avrupalı devletler, dünya üzerinde sömürmeye müsait gördükleri her türlü toprak parçasını, çeşitli stratejiler yürüterek ele geçiriyorlardı. Planlarını 5-10 yıl şeklinde değil de 100-200 yıllık dönemler halinde yapan bu devletler, o dönemlerde bir gün dünyada petrole olan bağlılığın artacağını biliyor, bu sebepten dolayı Osmanlı Devleti’nin elinde olan ve dünyanın petrol rezervinin çok büyük kısmına sahip olan Ortadoğu topraklarını ele geçirmek istiyorlardı.

O dönem askeri açıdan zayıf olan Osmanlı Devleti etkinliğini ortadan kaldırmak için Avrupalı güçler, bu bölgede yaşayan Arap kabileleriyle iletişime geçmiş ve onları Osmanlı Devleti’ne karşı kışkırtmıştır. Kimi zaman dini kullanarak, kimi zaman rüşvet verilerek bu topraklarda Osmanlı yönetimine karşı nefret oluşturulmuştur.

Bu sebepten dolayı da burada yaşayan halklar, pek çok zaman Osmanlı askerini vurmuş ve onları bu topraklardan çekilmeye zorlamışlardır. Nitekim durumun farkında olan Atatürk, Osmanlı askerinin burada tutunamayacağını anlamış ve onları anavatan olan Anadolu topraklarına çekmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.