tanzimat ferman ile ilgili görsel sonucu

Tanzimat Fermanının Getirdiği Yenilikler Nelerdir Kısaca

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Tanzimat Fermanının Getirdiği Yenilikler Nelerdir Kısaca bu konuda bilgiler vereceğiz.

Osmanlı Devleti, büyük bir güç içerisinde uzunca zaman 3 kıtaya hükmetmeyi başardıysa da, zaman içerisinde ortaya çıkan çeşitli olumsuzluklar sebebiyle gücünü kaybetmeye başlamıştır. Bu dönemden sonra devlet içerisinde askeri alanda, yönetim alanında, sosyal alanda çeşitli sorunlar baş göstermeye başlamıştır.

Devlet yöneticileri, devlette oluşan bozulmayı gözlemlemiş ve yenilikler yapmanın artık şart olduğunu anlamışlardır. Bu noktada yapılmak istenen çalışmalar, Tanzimat Fermanı adı verilen ferman ile ilk kez hayat bulmuş, Osmanlı bu dönemden sonra yenilikçi bir politika izlemeye çalışmıştır.

tanzimat ferman ile ilgili görsel sonucu

19. Yüzyılda ortaya çıkan Tanzimat Fermanı’nın temel amacı, Fransız İhtilali ile ortaya çıkan Milliyetçilik akımının Osmanlı üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak olmuştur. Bu sebepten dolayı eski anlayış geride bırakılmış, Osmanlı toprakları içerisinde yaşayan tüm vatandaşların Osmanlı muamelesi görmesine karar verilmiş ve azınlıklara pek çok hak tanınarak imparatorluğun sürekliliğinin sağlanması hedeflenmiştir. Ferman ile birlikte;

  • Devlet toprakları içerisinde yaşayan tüm insanlar, hukuk karşısında eşit konuma getirilmiştir.
  • Her vatandaş, gelirine göre vergi verecektir
  • Din, dil, ırk ayrımı yapılmadan her vatandaşın malını, mülkünü devlet güvence altına alacaktır.
  • Askerlik vatani bir görev olacak, azınlıklar dahil herkes 4-5 yıl süre ile askerlik yapacaktır.
  • Yargısız infazlar ortadan kaldırılacak, her türlü suç için öncelikle halka açık bir mahkeme yapılarak karar verilecektir.

Ferman ile birlikte Osmanlı Devleti, bir hukuk devleti olma yolunda ilk adımını atmıştır. Ancak gelecekteki gelişmeler, Osmanlı Devleti’ni ne yazık ki yıkılmaktan kurtaramayacaktır.

Tanzimat Fermanının Getirdiği Yenilikler Nelerdir Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.