Türklerin Kullandığı Alfabeler ve Özellikleri Nelerdir ile ilgili görsel sonucu

Türklerin Kullandığı Alfabeler ve Özellikleri Nelerdir

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Türklerin Kullandığı Alfabeler ve Özellikleri Nelerdir Kısaca bu konuda bilgiler vereceğiz.

Türklerin Kullandığı Alfabeler ve Özellikleri Nelerdir ile ilgili görsel sonucu

Tarih boyunca insanlık, merak duygusundan dolayı sürekli yeni şeyler keşfederek kendisini geliştirmiştir. Eski dönemlerde yaşanan gelişmeler arasından yazının bulunması, geçmişe dair pek çok bilginin günümüze rahatça aktarılabilmesini sağlaması açısından çok önemli olmuştur. Türk kimliğinin kökeninin de, tarihin çok eski dönemlerine dayandığını göz önünde bulundurursak, Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan Türklerin, çeşitli alfabeler kullandığını söyleyebiliriz. Bu alfabeler şu şekildedir;

– Göktürk Alfabesi
– Arap Alfabesi
– Kiril Alfabesi
– Latin Alfabesi
– Uygur Alfabesi

En eski türklerin kullanmış olduğu Göktürk Alfabesi toplamda 38 harften meydana gelmektedir. Bu alfabede kimi zaman bir sesi karşılayan iki harf bulunmaktadır.

Sonrasından gelen Uygur Alfabesi ise 18 harften meydana gelmektedir. Bu alfabede yazılar, günümüzdekinin tam aksine sağdan sola doğru yazılmaktadır. Dört sesli harf bulunmaktadır.

Kullanılan diğer alfabelerden bir tanesi olan Arap Alfabesi, 28 harften oluşuyor olsa da Türkler bunu 30-35 arası harf ile kullanmışlardır. Özellikle Osmanlı Devleti döneminde aktif olarak kullanılan alfabe bu olmuştur. Tıpkı Uygur alfabesi gibi, sağdan sola doğru yazılmaktadır.

Kiril Alfabesi ise günümüzde Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Kırgızistan gibi ülkelerde kullanılan alfabedir. Toplamda 38 harf bulunan bu alfabenin 11 harfi sesli, gerisi sessizdir.

Latin Alfabesi ise günümüzde kullanıyor olduğumuz, bu yazı yazılırken kullandığımız alfabedir. Toplam 29 harften oluşan bu alfabede 8 sesli harf bulunmaktadır. ş, ç, ğ gibi harfler, bu alfabede Türklere özgü harflerdir.

Türklerin Kullandığı Alfabeler ve Özellikleri Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

One thought on “Türklerin Kullandığı Alfabeler ve Özellikleri Nelerdir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.