vakıf ile ilgili görsel sonucu

Vakıfların Görevleri Nelerdir Kısaca

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Vakıfların Görevleri Nelerdir Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

vakıf ile ilgili görsel sonucu

Dünya üzerinde var olan devletler, içerisinde yaşayan halkların çeşitli ihtiyaçlarını gidermek adına çalışmalar yürütürler. Eğitim, sağlık, ulaşım gibi çeşitli alanlarda çalışmalar yaparak vatandaşlarına hizmet ulaştırmaya çalışırlar. Ancak her devlet, vatandaşının her türlü ihtiyacını karşılayabilmek konusunda başarılı olamamaktadır. Kimi zaman devletin ulaşamadığı noktalarda ise devreye vakıflar girmektedir. Vakıflar, daha spesifik yaptıkları çalışmalar ile birlikte çeşitli yerlerde ihtiyaç sahibi olan insanları tespit ederek onlara yardım eder. Bunun yanı sıra yaptığı organizasyonlar veya çalışmalar ile birlikte insanlık faydasına pek çok faaliyette bulunurlar.

Vakıfların Görevleri

– Sosyal dengeyi ve iletişimi sağlar.
– Ekonomik olarak zorda olan vatandaşların yardımına yetişir
– Eğitim alanında burs ihtiyacı olan başarılı öğrencilere bu imkanı sağlar.
– Sağlık hizmetleri sağlarlar.
– Maddi sıkıntısı olan kimselere gıda, yakacak yardımı yaparlar.
– Toplumda hoşgörüyü, saygıyı ve yardımlaşmayı arttırırlar
– Çeşitli sportif faaliyetleri organize ederler ve insanların spor yapmasını sağlarlar.

Kimisi devlet yardımı ile, kimisi bağış esasına göre, kimisi ise gönüllülük esasına göre kurulmuş olan pek çok vakıf, insanlara, eğitim, dini hizmetler, sosyal ve toplumsal hizmetler, kültür, spor faaliyetleri, sağlık gibi çeşitli alanlarda hizmet veya yardım ulaştırmaya çalışır. Vakıflar, kâr etme amacı gütmediklerinden dolayı bu tür faaliyetlerin devlet tarafından vergilendirilmesi kaldırılmıştır. Vakıflarda çalışan insanlar, genellikle bu işi gönüllü olarak yapan kimselerdir.

Vakıfların Görevleri Nelerdir Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.