yenilenebilir_enerji_kaynaklari_kisaca_2_20141213

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir Kısaca

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir Kısaca bu konuda bilgiler vereceğiz.

yenilenebilir_enerji_kaynaklari_kisaca_2_20141213

İnsanoğlu, dünya üzerindeki varlığı süresince pek çok enerji kaynağından çeşitli alanlarda yararlanmaktadır. Diğer canlılardan farklı olarak insan, sahip olduğu zeka sayesinde doğadaki çeşitli alanlardan enerji üretmesini bilmiş ve bu enerjiyi de hayatında kolaylıklar sağlamak amacıyla kullanmıştır. Doğada iki çeşit enerji kaynağı bulunmaktadır. Bu kaynaklardan bir tanesi yenilenebilir kaynaklar olurken, bir diğeri ise fosil yakıtların oluşturduğu yenilenemeyen kaynaklar olarak bilinmektedir.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

  • Hidroelektrik Enerji: Nehirler üzerine barajlar kurulur ve suyun itme kuvveti kullanılarak enerji üretilir.
  • Jeotermal Enerji: Bazı bölgelerde yer altında bulunan sulara magmanın sıcaklığı ulaşır ve bu suları ısıtır. Isınan suyun kuvvetiyle elektrik enerjisi üretilebilmesinin yanı sıra konutların ısıtılmasında da bu enerji kullanılır.
  • Güneş Enerjisi: Yatırım anında maliyeti yüksek olan ancak ücretsiz elektrik enerjisi sağlayan bu sistem de son yıllarda yaygınlaşmıştır. Güneşlenme süresi yüksek olan yerlerde kurulan paneller sayesinde piller güneş enerjisi ile doldurulur bu sayede sıcak su ve elektrik üretilir.
  • Rüzgar Enerjisi: Kurulan devasa santraller ile birlikte rüzgarın döndürme kuvveti kullanılarak elektrik enerjisi üretilebilmektedir.
  • Biyokütle Enerjisi: Bitki atığı, hayvan atığı gibi çeşitli maddelerin yakılması veya çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile ortaya çıkan gaz enerjisi kullanılarak enerji üretilir.
  • Hidrojen Enerjisi: Son yıllarda daha çok uzay araları için enerji temininde kullanılsa da ilerideki dönemlerde insan hayatı için daha büyük öneme sahip olması beklenmektedir.

    Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

2 thoughts on “Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir Kısaca”

  1. İİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.