yönetim birimleri ile ilgili görsel sonucu

Yerel Yönetim Birimleri Nelerdir Kısaca

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Yerel Yönetim Birimleri Nelerdir Kısaca konusunda bilgiler vereceğiz.

yönetim birimleri ile ilgili görsel sonucu

Hükümetler, yönetmekle sorumlu oldukları ülkenin daha verimli ve doğru yönetilmesini sağlamak için onu bölgelere ve birimlere ayırmışlardır. Bölgelere ayrılmış her birimin, büyüklüğüne göre bir de sorumlusu atanmaktadır. Bu sayede alttan üste doğru bir bağlantı oluşturulmakta ve en küçük birimin dahi doğru hizmeti alması sağlanmaktadır.

Anayasa ile belirlenmiş kurallar çerçevesinde üke içerisinde bir de yerel yönetimler belirlenmiştir. Yerel yönetimler, ülkenin içerisinde bulunan şehirlerin yönetilmesinde ve geliştirilmesinde sorumlu olan birimlerdir. Örneğin A şehrindeki yerel yönetim birimleri şu şekildedir;

– İl Özel İdare
– Şehir Belediyesi
– İlçe Belediyeleri
– Semt muhtarlıkları
– Köy muhtarlıkları

Belediyeler, şehirlerdeki hizmet manasında çeşitli faaliyetlerden sorumludurlar. Bir bölgede yaşayan insanların ihtiyaç duyduğu tüm şeyleri sağlamaya çalışmaktadırlar. Eğitime ihtiyaç duyulduğunda okul açmak, sağlık ihtiyacı olduğunda hastane inşa etmek veya doktor tahsis etmek gibi çeşitli hizmet alanlarında belediyeler etkili olmaktadır. Bununla birlikte sosyal yardımlar, ulaşım, barınma gibi çeşitli alanlarda da belediyeler hizmet göstermektedirler.

İl Özel İdaresi, bölgeye gelen ekonomik olanakları ve çeşitli ekonomik hesaplamaları yaparak belediyeye kaynak aktarır. Belediyeler de bu kaynakları ilçe belediyelerine aktarırlar ve bu sayede hizmet gerçekleşir. Bununla birlikte çeşitli faaliyetleri yürütmesi amacıyla en küçük yerel yönetim birimleri olan muhtarıklara da ödenekler ayrılır.

Yerel Yönetim Birimleri Nelerdir Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

6 thoughts on “Yerel Yönetim Birimleri Nelerdir Kısaca”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.